Надання відпустки під час воєнного стану та після його закінчення
З 24 лютого 2022 року через військову агресію рф в Україні введено воєнний стан. На час війни змінилися правила застосування законодавства про працю та порядок надання відпустки.
Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
Для деяких категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки.
Відповідно до прикінцевих положень Кодексу законів про працю України під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Закон № 2136-ІХ обмежив тривалість щорічної основної відпустки. Частина 1 статті 12 Закону № 2136 -ІХ вказує, що під час воєнного стану працівнику може бути надано виключно 24 календарні дні такої відпустки. Це не означає, що працівники, які мають право на щорічну основну відпустку більшої тривалості, втратять право на її частину, що перевищує 24 календарні дні (соціальні відпустки, за Колективним договором і т.д.).
Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.
Роботодавець має право під час воєнного стану відмовити у щорічній або іншій відпустці працівникам об’єктів критичної інфраструктури, окрім відпусток:
- у зв’язку з вагітністю та пологами;
- для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підставою є частина 2 статті 12 Закону № 2136-ІХ. При оформленні відпустки слід також враховувати, на період воєнного стану не діє норма статті 73 КЗпП щодо святкових і неробочих днів.
На період воєнного стану змінено й тривалість відпустки без збереження заробітної плати. Максимальна тривалість відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін у мирний час становить 15 календарних днів на рік (ч. 1 ст. 26 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Під час воєнного стану на прохання працівника може бути надано відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку у 15 календарних днів (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136-ІХ).
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)